‘228’ Belgesel Filmi Kadın Cinayetlerini Sorguluyor

Türkiye’de 2013 yılında öldürülen Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Görevlisi Serpil Erfındık, kadın cinayetleri konulu belgeselde anlatıldı.

Yaşar Üniversitesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü mezunu öğrenciler, şiddet görüp boşanan ve kısa bir süre sonra da kocası tarafından öldürülen Serpil Erfındık’tan yola çıkarak kadın cinayetlerinde yaşananların perde arkasını ve geride kalanların hukuk mücadelesini çektikleri belgesel filmle anlatmaya çalıştı. Pek çok ulusal ve uluslararası yarışmada finale kalmayı başaran belgesel, çeşitli film festivallerinde de izleyici ile buluştu.

Yaşar Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü mezunu Yağmur Dinç, Damla Dinç, Deniz Şengül ve Mazhar Yıldız geçen yıl ‘228’ ismini verdikleri bir belgesel filme imza attılar. Ülkemizde neredeyse her gün yaşanan kadına şiddet olaylarına ve kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla yola çıktıklarını belirten gençler,’Çekim öncesi Türkiye’deki kadın ölümlerini ve şiddet olaylarını incelediğimizde durumun vehametini bir kez daha gördük. Bunun üzerine yaşanan bu dramları en iyi bildiğimiz yöntemle yani filmle anlatmaya karar verdik. Bir avukat bize belgeselde üstünde durduğumuz ‘Serpil Erfındık’ davasını önerdi. Sırasıyla dosyanın detaylarına, davanın avukatlarına ve en önemlisi aileye ulaştık. Uzunca bir araştırmadan sonra da çekim aşamasını gerçekleştirdik. Cinayet davasının avukatları ve Serpil Erfındık’ın annesi ile röportajlarımız oldu. Filmde Serpil Erfındık’ı öldüren kişi olan boşandığı kocasının yargılanması sürecinde yaşananları, kurbanın ailesinin verdiği hukuk mücadelesini ve kadına yönelik şiddetin önlenmesinde hukukun önemini anlatmaya çalıştık. 24. Uluslararası Adana Film Festivali Öğrenci Filmleri Belgesel Kategorisi, Moskova VGIK Uluslararası Öğrenci Film Festivali, Romanya 2017 Hyperfest, 2017 Early Bird Uluslararası Film Festivali, Aegean Docs 2017 ve 18. İzmir Kısa Film Festivali gibi pek çok festivalde finalist olarak yarışan belgeselimiz umuyoruz ki pek çok kişi üzerinde duyarlılık yaratır’ bilgisini verdiler.

indir

Bu Yazıda 0 Yorum Var

Yazıya Yorum Yap