‘Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri’ Sahiplerini Buldu

Bu yıl 16. verilecek olan Gazeteci-Yazar ‘Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri‘, ‘barış’ teması ile sahiplerini buluyor.

Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülleri’nin bu yılki sahipleri açıklandı. Ödüller İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi binasında törenle sahiplerine verilecek.

İHD İstanbul Şubesi, insan hakları savunucusu ve yayıncı Ayşenur Zarakolu’nun aramızdan ayrılmasını takiben 2003’ten bu yana her yıl, genelde insan haklarına, demokrasiye ve barışa yönelik, özelde düşünce ve ifade özgürlüğüne yönelik ağır baskılarla karşılaşanlara ve bu ağır baskıya rağmen susmayarak topluma yol gösteren, umut olan kişi, kurum ve kesimlere Ayşenur Zarakolu Düşünce ve İfade Özgürlüğü Ödülü veriyor.

Ödülün bu yılki teması ise ‘barış’ olarak belirlendi. Komisyonun konuyla ilgili açıklaması şöyle;’Baskıcı rejimlerin düşünce ve ifade özgürlüğüne bilinen tahammülsüzlüğü, yaklaşık iki yıllık OHAL koşullarında kendisini bir kez daha ortaya koydu. Giderek derinleşen, toplumun tamamını etkisi altına alan ve hukukla bağdaşmayan yöntemlerle barış talep etmenin bile suç olarak kabul edilmesine bir itiraz olarak, ödülün bu yılki teması ‘barış’ olarak belirlendi ve ödül verilirken baskı gören tüm kesimler gözetildi. Ödül verilenlerin ortak özelliği baskı görmelerine gerekçe yapılan faaliyetlerinin düşünce ve ifade özgürlüğü bağlamında faaliyetler olmasıydı. OHAL’in iki gerçeği var. Biri yoğun baskı ve hak ihlalleri, diğeri, giderek derinleşen ve yaygınlaşarak tüm toplumu içine alan bu baskıya rağmen barış isteyenler, demokrasi isteyenler, adalet isteyenler, gerçekleri yazmak, aktarmak isteyenler, insanları yaşatmak isteyenler, eşit özgür kardeşçe bir yaşam isteyenler, itirazları ve ısrarlı talepleri. Baskıya karşı susmayanları saygıyla selamlıyoruz.’

İHD İstanbul Şubesi Ödül Komisyonu, bu yılki kazananları şöyle açıkladı

*Ayşe Çelik (Ayşe öğretmen). Tüm ‘çocuklar ölmesin, anneler ağlamasın’ diyenler adına,

*Sellahattin Demirtaş,Tutuklu milletvekilleri ve seçilmişler adına,

*Onur Hamzaoğlu,Barış talep ettiği için tutuklanan ve baskı gören hekimler adına,

*Murat Sabuncu,Baskı altındaki gazeteciler adına,

*Sezin Uçar,Tutuklu avukatlar adına,

*Boğaziçi Üniversitesi Öğrencileri, Tüm tutuklu öğrenciler adına,

*Özgürlükçü Demokrasi Gazetesi,Kapatılan ve faaliyeti durdurulan gazete ve yayın kuruluşları adına,

*Hasan Ceylan,Tüm tutuklu ve baskı altındaki insan hakları savunucuları adına.

Başlangıcından bu yana ödül verilenler

2003 Hasan Basri Aydın (Yazar)

2004 Sevan Nişanyan (Yazar, araştırmacı)

2005 Memik Horuz (İşçi Köylü Gazetesi Yazı İşleri Md.), İrfan Uçar (Yönetmen), Hrant Dink (Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni)

2006 Emin Karaca (Yazar), İnci – Doğan Özgüden (Yazar, yayıncı), Zülküf Kışanak (Yazar), Seher Yılmaz (Umut Kitapevi sahibi)

2007 Vedat Türkali (Yazar), Baskın Oran (Siyasetçi), Yılmaz Güney (Yönetmen).

2008 Ece Temelkuran (Yazar), Ayşe Karakaya (1977’de ODTÜ’de öldürülen Ertuğrul Karakaya’nın annesi), Saadet Çaçan (Barış Annesi)

2009 Füsun Erdoğan (Özgür Radyo Gen. Yay. Yönetmeni), Mahmut Alınak (Eski DTP Milletvekili), Temel Demirer (Yazar)

2010 Ahmet Türk (Kapatılan DTP Eş Başkanı), Aysel Tuğluk (Siyasi yasaklı Milletvekili), Mehdi Tanrıkulu (Azadiya Welat Yazı İşl.Müdürü), Bedri Adanır (Aram Yayınevi Sahibi), Veysi Sarısözen (Gazeteci, yazar)

2011 İsmail Saymaz (Gazeteci), Necati Abay (Gazeteci), Emine Demir ((Azadiya Welat)

2012 Büşra Ersanlı, Nuray Mert (Gazeteci, siyaset bilimci), Ahmet Şık (Tutuklu gazeteciler adına)

2013 Kürt gazeteciler, Ayşe Berktay.

2014 Gezi’ye atfen: Berkin Elvan, Çağdaş Küçükbakkal, Dr. Erenç Yasemin Dokudan, Dr. Sercan Yüksel. Yüksel Genç (Yazar), Erol Özkoray (Yazar)

2015 Bakur Belgeseli, Ethem Cağır, Leyla Yıldıztan, Hasan Gülbahar

2016 Barış İçin Akademisyenler Adına: Kıvanç Ersoy, Esra Mungan, Meral Camcı, Muzaffer Kaya. Can Dündar (Gazeteci), Erdem Gül (Gazeteci), Tahir Elçi (Avukat, İnsan Hakları Savunucusu), İMC TV Refik Tekin

2017 Tutuklu Gazeteciler Adına: Kadri Gürsel, Mehmet Altan, Ahmet Altan, İnan Kızılkaya. Figen Yüksekdağ (Tutuklu milletvekilleri adına), Belge Yayınları (Sinan Zarakolu), Ali Tanrıverdi (İnsan Hakları Savunucusu), Nujiyan Erhan (Şengal’de öldürülen gazeteci), KESK Şubeler Platformu (KHK İhraçlar Nedeniyle).

indir

Bu Yazıda 0 Yorum Var

Yazıya Yorum Yap