Dünya Kadınlarının Ortak Protestosu

ABD ve dünyanın 673 noktasında yaklaşık 2 milyonu aşkın kadın, cinsiyetçi, ötekileştiren söylem ve politikalara karşı sokağa çıktı.

Kadın Yürüyüşleri (Women’s March Global, WMG), ABD’nin yeni başkanı Donald Trump’ın yanı sıra tüm dünyada artan popülist aşırı sağı de protesto edildi. Yürüyüşler aynı zamanda, dünyaya kadın haklarını savunmak için bir çağrı oldu. Yürüyüşler, Donald Trump’ın söylemleriyle ‘Kendini tehdit edilmiş, canavarlaştırılmış ve korkmuş hisseden’ kimliklerle, Müslümanlarla, LGBTİ’lerle, yerli Amerikalılarla, siyahlarla, Latinlerle, engellilerle ve cinsel şiddet mağdurlarıyla dayanışmayı amaçlıyor. Kadınlar tarafından düzenlenen yürüyüşler, herkesin katılımına açık olarak gerçekleştirildi.

Donald Trump’ın başkanlık yemini törenine ev sahipliği yapan Washington yürüyüşlerin merkezini oluşturdu. Tüm dünyadaki protestolara ön ayak olan Washington yürüyüşünün organizatörleri, Donald Trump’ın başkanlık koltuğuna oturması sonrası katılımcı kadınların ‘acı ve korku içinde’ olduğunu söylüyor.

Başkentteki gösterilere 200 bin civarında kişinin katıldığı açıklandı. Katılımcılar arasında dünyaca ünlü isimler de yer aldı. Ugly Betty isimli dizi ile ünlenen oyuncu America Ferrera,’Başkan Donald Trump ile her birimiz tehdit altındayız’ şeklinde konuştu. Washinton’daki gösterilerde sürpriz şekilde şarkıcı Madonna’da sahne aldı. John Kerry de gösterilere destek verenlerden oldu.

Washington’ın kadın belediye başkanı Muriel Bowser, protesto etkinliğinde yaptığı konuşmada, ‘Yönetimin bize yapacağı en iyi şey bizi yalnız bırakmak olacaktır’ dedi.

ABD başkanlık seçimlerini Donald Trum’a kaybeden Hillary Clinton da protestoya Twitter hesabında yayınladığı bir mesajla destek verdi. Hillary  Clinton,’karşı çıkmak, konuşmak ve değerlerimiz için yürümek her zamankinden önemli’ ifadesini kullandı.

Protesto yürüyüşüne Avustralya, Yeni Zelanda, Japonya’nın yanında Bangkok gibi Asya ülkeleri de destek verdi.İngiltere’nin başkenti Londra’da on binlerce katılımcı, Amerika Büyükelçiliği’nden Trafalgar Meydanı’na kadar yürüdü, Washington’daki yürüyüşe destek verdi.Londra’daki protesto yürüyüşüne kentin ilk müslüman belediye başkanı Sadiq Khan da katıldı. İngiltere’nin başkentindeki protestonun organizatörleri, yürüyüşe, 80 bin ila 100 bin arasında bir katılım olduğunu açıkladılar.

Yunanistan’ın başkenti Atina’da faşizm karşıtı gruplar, sığınmacılar ve aralarında ABD vatandaşlarının da bulunduğu kadınlar, dünyanın dört bir yanında gerçekleştirilen ve dün göreve başlayan ABD Başkanı Donald Trump’ı eleştiren ‘Kadın Yürüyüşü’ etkinliği gösteriler düzenledi. Kent merkezindeki Sintagma Meydanı’nda bir araya gelen gruplar, ABD Büyükelçiliğine doğru gerçekleştirdikleri yürüyüşte,’Her Amerikalı için eşit haklar’,’Bugün, yarını değiştiriyoruz’ ve ‘Kadınlardan elinizi çekin’ yazılı pankartlar taşıdı. Donald Trump karşıtı gösterilerin bir diğeri de Fransa’nın başkenti Paris’te gerçekleşti. Eyfel Kulesi yakınlarındaki Trocadero Meydanı’nda bir araya gelen çoğunluğunu kadınların oluşturduğu yaklaşık 2 bin gösterici Paris Barış Anıtı’na kadar yürüdü. ‘Teşekkürler Trump bizi aktivist yaptın’,’Benim adıma ve benim vergilerimle iktidarı satın alma’,’Sevgi Amerikayı büyük yapar nefret değil’,’Biz halkız ve korkudan daha büyüğüz’ yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, Donald Trump’ın kadın karşıtlığı ve ırkçılık içeren söylemlerini protesto etti.  Fransa’nın Strazburg, Bordeaux, Marsilya ve Montpelier kentlerinde de düzenlenen gösteriler olaysız sona erdi.

Çekya’nın başkenti Prag’da da birkaç yüz kişi destek yürüyüşüne katıldı.Dondurucu soğukta Wenceslas Meydanı’nda toplanan kalabalık, Donald Trump ve Vladimir Putin’in portrelerini sallarken, bir yandan da ‘Bu sadece başlangıç’ yazılı pankartlar taşıdı.Organizatör Johanna Nejedlova,’Bazı politikacıların konuşma tarzından endişe duyuyoruz. Özellikle de Amerikan seçimleri sürecinde’ dedi.

Buenos Aires, Londra, Berlin, Roma, Stockholm ve Kopenhag gibi kentlerde de gösteriler düzenlendi.

Berlin’deki protesto ABD Büyükelçiliği önünde gerçekleşti. Göstericiler, ‘Adalet yoksa barış da yok’ ve ‘Ben bir feministim’sloganları attı.

Dünya genelinde sokağa çıkan kadınların amacı, kadın düşmanlığı, şiddet, ırkçılık, homofobi ve dini hoşgörüsüzlüğü protesto etmek.

Protesto İçin Meydanlara Çıkan Kadınların Talepleri 

* Düşük maliyetli ve kapsayıcı sağlık hizmetlerine ulus, yaş, ırk, din, cinsel yönelim ve engel ayrımcılığı olmadan erişim hakkı

* Yerel, ulusal ve küresel ekonomi sistemlerine eşit erişimin önündeki bariyerlerin kaldırılması

* Kadınların her alanda eşit temsili

* Güvenlik ve güvenliğin yasalarca güvence altına alınması.

page_binlerce-kadin-trumpa-direniyor_435550341

Bu Yazıda 0 Yorum Var

Yazıya Yorum Yap