Kadına Şiddet Uygulayan ve Çok Eşliler Aday Olamayacak

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Başkanlığı, 31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimler için aday adaylık başvuru sürecini başlattığını, ‘kadına şiddet uygulayan ve çok eşlilerin’ partiye adaylık başvurularının alınmayacağı bildirdi.
31 Mart 2019’da yapılması planlanan yerel seçimler nedeniyle HDP’den aday adaylık başvurusu bugün başladı. HDP Diyarbakır İl Eş Başkanı Filiz Buluttekin, aday adaylık başvurularının 5 Aralık’a kadar süreceğini ifade ederek, kadınlardan başvuru ücretinin alınmayacağını söyledi. Filiz Buluttekin,’Kayyumların politikalarını ve haksız hukuksuz olarak, gasp edilen belediyelerimizi tekrar geri alabilmek için 3 ay önce seçim hazırlığına başladık. Bugün de aday adaylık başvuru sürecini başlattık. Tüm halkımız, partisine sahip çıkan herkesin başvurusunu almak için hazırlıklarımızı tamamladık. 25 yaş altı kadın ve erkeklerden, KHK ile işine son verilenlerden, engellilerden başvuru ücreti alınmayacak’ diye konuştu.

Filiz Buluttekin’in ardından söz alan ve bu seçimlere HDP çatısı altında girecek Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Eş Başkanı İbrahim Çiçek ise, kadına şiddet uygulayan, çok eşlilelerin adaylık başvurusunun alınmayacağını dile getirerek, şunları söyledi;’Genelgemizde yer alan kadına şiddet uygulayan, çok eşli olan, partimizin ilke ve değerlerine aykırı hareket eden kişiler başvuruları kesinlikle alınmayacak. Diğer partiler, kadını bir köle, bir meta gibi gören anlayışa sahipler. Partimizde kadın özgürlükçü bir yaklaşım var. Bu temelde, kadın yoldaşlarımıza herhangi bir şiddet uygulayan kişiler, partimizden aday adayı dahi olamayacaklar.’

hdp

Bu Yazıda 0 Yorum Var

Yazıya Yorum Yap