‘Kitap Okuma Günleri’ Hayatlarını Değiştirdi

İstanbul’un Bağcılar ilçesinde yaşayan ev kadınları, kitap okuyarak hayatlarını değiştirdiler.

Bağcılar Belediyesi tarafından 2011 yılında hayata geçirilen ‘Bilge Kadın Platformu’ kapsamında 15 günde bir toplanan ev kadınları altın günlerinden vazgeçerek kitap okuma günleri başlattılar. Kitap okuyan kadınların çoğu hayatına yenilik katarken bazıları hastanelerde bulamadığı çareyi buldu bazıları ise 4 yıllık üniversiteyi bitirdi. Kitap okuma gününe 10 ev kadınının bir araya gelmesiyle kurulan sivil toplum üye sayısı günümüzde iki yüzü aştı. Bağcılar Belediyesi Mehmet Kiraz Kütüphanesi’nde toplanan üyeler okudukları kitaplarla tahlil ve analiz çalışması da yapıyor.

Kitap okuma günlerine katılarak okudukları kitaplarla dünyalarını değiştiren üç çocuk annesi ve Bilge Kadın Platformu üyesi Emine Kılıç,’3 yıl önce 3 aylık ağır depresyon geçirdim. Sürekli korku ve baygınlık halindeydim. Bilge Kadın Platformu’na üye oldum. İlk günler buraya kardeşimin kolunda geliyordum. Psikiyatristin verdiği bazı ilaçlar kullandım. Psikiyatrist bana çabuk iyileştiğimi ve nasıl başardığımı sorduğunda kitap okuyarak yendiğimi söyledim. Sorunlarımızın çözümleri kitapların içindedir. Kitaplar doktorum oldu diyebilirim. Özellikle psikolojik rahatsızlığı olanlar kitap okusun. Kitabın psikolojiği iyileştirdiğinin en canlı örneği benimdir’ diye konuştu.

Bilge Kadın Platformu üyesi olan üç çocuk annesi Kadriye Yavuz,’Komşumun tavsiyesiyle üye oldum. 5 senedir geliyorum. Buraya gelip giderken çocuğuma örnek olmak için üniversiteye başlamıştım.Bilge Kadın’ın desteğiyle Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni bitirdim.Her gördüğüme burayı söylüyorum ve gelmelerini tavsiye ediyorum. Kitap okumak çok farklı sevmeyen yapamıyor. Eşimin çok hoşuna gidiyor. Keşke benim de zamanım olsa sana imreniyorum diyor’ ifadesini kullandı.

Yerli ve yabancı tüm kitapları okuduklarını kaydeden Bilge Kadın Platformu üyesi Aysun Erguvan, ise yazarlardan en çok Tolstoy’un kitaplarını beğendiğini söylerken, kitap günlerine kol kola giden kaynana ve gelin ise çevresine örnek oldular. 5 yıldır Kadın Platformu üyesi olan Kafiye Nişancı,’Burası hayatımda çok şey değiştirdi. Dışarıya sadece alışveriş ve davetler için çıkardık. Kitap okumaya başladıktan sonra dışarıda da bir dünya olduğunu öğrendim. Aslında kendime hiç vakit ayırmadığımı fark ettim. Kısacası kendimi keşfettim. Dışarıdaki hayatın farkına vardım. Artık gelinimle birlikte gelmeye başladık. Ben gelemesem de gelinimin mutlaka gelmesini istiyorum. Ben dünyayı o dört duvar arasında bildiğimi fark edince hayatımın aslında ne kadar da yarım geçtiğini anladım. Gelinimin öyle olmasını istemiyorum. Dışarıdaki hayatı da bilsin. Kendine de vakit ayırmayı da öğrensin. Kendisi için de yaşamayı öğrenmesini istiyorum’ dedi.

5981a9c0eb10bb3f74c971a3

Bu Yazıda 0 Yorum Var

Yazıya Yorum Yap