‘Nobel Alan Kadınlar’ Rigoberta Menchú

‘Nobel Alan Kadınlar’ 25. Bölüm

Nobel Barış Ödülü -1992

Rigoberta Menchú  / Politikacı-Yazar-Aktivist

( D.Y. 9 Ocak 1959 ) Guatemala

Rigoberta Menchú Kiçe kökenli Guatemalalı yerlilerin hakları için mücadele eden aktivisttir.

Çocukluğu, çiftçilik yapan babasına yardım ederek geçmiş, ayrıca kahve ekiminde çalışmıştır. İlk gençlik yıllarında kadın haklarını savunan yerel gruplara ve sonrasında sosyal  reform mücadelesi veren Katolik Kilisesi ile birlikte faaliyet göstermeye başlamıştır.

Kendisinin ve ailesinin gösterdiği siyasi faaliyetler sonucu ailesi Guatemala askeri hükümeti tarafından soruşturulmuştur. Babası gerilla hareketine katılmış ve askeri hükümetin insan hakları ihlallerini protesto ederken öldürülmüştür. Erkek kardeşi, 1979 yılında askeri ölüm birlikleri tarafından işkence edilip öldürülmüştür. Aynı yıl içinde annesi askerler tarafından kaçırılıp, tecavüz ve işkence edildikten sonra infaz edilmiştir.

1981 yılında Meksika’ya kaçmış ve Liberal Katolik kilisesi hareketine katılmıştır. Ayrıca Guatemala hükümetinin yerli çiftçilere uyguladığı şiddeti durdurmak amacıyla kurulan uluslararası birçok faaliyetin sözcülüğünü üstlenmiştir.

1983 yılında birçok dile çevrilen I, Rigoberta Menchú adlı otobiyografisi dünya çapında sesini duyurmasını sağlamış ve 1992 yılında Nobel Barış Ödülü’nü kazanmaya hak kazanmıştır.

Rigoberta_Menchús_Grand-Nephew_Shot_in_Guatemalabb

Bu Yazıda 0 Yorum Var

Yazıya Yorum Yap