‘Pembe Tuvalet’ Yeniden Yollarda

Kontinans Derneği’nin, Türkiye’de her 4 kadından birinde görülen ‘stres tip idrar kaçırma’ hastalığı hakkında bilinç ve farkındalık yaratmayı hedeflediği projesinin ikinci ayağı İstanbul’da başladı.

Nobel İlaç’ın desteğiyle yürütülen projede İstanbul’dan yola çıkacak olan Pembe Tuvalet, 4-19 Mayıs tarihlerinde 4 şehirde kadınlarla buluşacak. Proje kapsamında kadınlara, hastalığın belirtileri, tedavisi ve erken tanının önemi konusunda uzmanlar tarafından bilgiler verilecek. Üroloji ve kadın ürolojisi alanında eğitimler vermek ve toplumun bilgi düzeyini artırmak amacıyla çalışmalar yürüten Kontinans Derneği, 2016 yılında Nobel İlaç’ın desteğiyle 17 ilde 3.000’in üzerinde kadına ulaşan projesini bu yıl da devam ettiriyor.

Stres tip idrar kaçırmanın tedavi edilebilir bir hastalık olduğunu kamuoyuna duyurarak, hastalığın mutlaka tedavi edilmesi konusunda farkındalık yaratmayı amaçlayan projenin ikinci ayağı, 4 Mayıs Perşembe günü İstanbul’da başladı. Proje için özel olarak tasarlanan Pembe Tuvalet, 19 Mayıs’a kadar İstanbul,İzmir,Konya ve Ankara’da bilgi almak isteyen kadınlarla uzman isimlerin buluşmasına ev sahipliği yapacak.

4-5 Mayıs günlerinde İstanbul Cevahir Alışveriş Merkezi’nin önünde, 6-7 Mayıs’ta Kadıköy’de 10-11 Mayıs’ta İzmir Alsancak İskele Önü’nde, 13-14 Mayıs’ta Ankara Ankamall AVM’de, 16 Mayıs’ta Konya’da, son olarak 18 ve 19 Mayıs’ta İstanbul Ümraniye’de bulunacak. Pembe Tuvalet’te idrar kaçırma hastalığıyla ilgili bilgiler paylaşılarak, kadınlara ‘İdrar kaçırmayı kabullenmeyin, doktora başvurun’ mesajı verilecek.

Gülme, öksürme, hapşırma, ağırlık kaldırma ya da egzersiz gibi aktiviteler sırasında hastanın istemeden idrar kaçırması olarak tanımlanan ‘Stres tip idrar kaçırma’ kadınlarda en sık görülen idrar kaçırma şekli. Yapılan araştırmalara göre stres tip idrar kaçırma, dünyada %48 oranında, Türkiye’de ise yapılan farklı çalışmalara göre otuz yaşından sonra her 4 kadından 1’i olmak üzere %24-46 oranında görülüyor. Kadınların fiziksel ve sosyal hayatını etkileyen bu hastalığın tedavi edilebilmesi için doğru bilgilendirme ve bilinçlendirme önem taşıyor.

Stres Tip İdrar Kaçırma;İdrar kaçırma (üriner inkontinans) sosyal ve hijyenik sorunlara yol açan ve objektif olarak gösterilebilen istemsiz olarak idrar kaçırma olarak tanımlanmaktadır. Farklı tipleri vardır, en sık görülenleri stres ve sıkışma tip idrar kaçırmadır. Stres tip idrar kaçırma mesane içi basıncın artması ile ortaya çıkan idrar kaçırma şeklidir.Tanımdan da anlaşılacağı gibi buradaki stres sözcüğünün psikolojik stresle ilgisi yoktur. Stres tip idrar kaçırmaya mesane çıkışındaki kasların fonksiyonlarını tam yapamaması, mesaneyi destekleyen pelvis kaslarının zayıflığı,gebelik ve/veya vajinal doğum, ağır egzersizler, geçirilmiş ameliyatlar neden olabilir. Erkeklerde nadir görülen hastalık tedavi edilebilir.

1253066_940x531

Bu Yazıda 0 Yorum Var

Yazıya Yorum Yap