TBMM’de Kadın Vekillere Saldırı

TBMM bugün ilginç bir eyleme sahne oldu. Ankara Bağımsız Milletvekili Aylin Nazlıaka, TBMM Genel Kurulu’nda anayasa değişikliği teklifinin ikinci tur görüşmeleri yapılırken, kendisini Meclis kürsüsünde mikrofona kelepçeledi.

Aylin Nazlıaka’nın protestosunun uzun bir süre devam etmesinin ardından AK Partili kadın milletvekilleri kürsüye gelerek Aylin Nazlıaka’nın etrafını sardı. Bu sırada tartışma büyüdü ve arbede yaşanmaya başladı. Çıkan arbededen dolayı Aylin Nazlıaka’nın kolundan yaralandığı öğrenildi. Arbedenin büyümesinin ardından HDP’li kadın milletvekilleri ile AK Partili kadın milletvekilleri birbirine girdi. Bu sırada CHP’li Şafak Pavey yere düştü. Aylin Nazlıaka muhalefet kulisine çıkarıldı. Öte yandan genel kurula ara verildi ve gazeteciler de salondan çıkarıldı.

CHP’li milletvekillerinin desteğiyle sakinleşmeye çalışan Aylin Nazlıaka, ‘Acı olan bana müdahale edenler AK Partili kadın vekillerdi. Oysa Cumhuriyetten önce biz kadınlar yok sayılıyorduk, oy bile veremiyorduk. Onların da bizlerin de Meclis’te olmasını sağlayan Cumhuriyet rejimini değiştirmeye çalışıyorlar. Saçlarımı çektiler, Şafak Hanım yere düştü. Ben orada özellikle MHP’li seçmene mesaj vermek, dikkatlerini çekmek için bu eylemi yaptım’ dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey, TBMM Genel Kurulu’nda çıkan arbede sonucu iddiaya göre,AKP’li kadın vekil tarafından itilerek düşürüldü. Düşme sonucu protez olan kolu yerinden çıktı. Yere düşen CHP’li Şafak Pavey ise şu açıklamayı yaptı;’Gözleri dönmüş şekilde hepimize saldırdılar. Bu saldırı Anayasa geçtikten sonra bizlere yapacaklarının ayak izlerini gösteriyor. Ben kürsünün oradaydım. AK Parti Antalya milletvekili Gökçen Özdoğan Enç önce vurmak istedi. Araya HDP vekili Burcu Çelik Özkan girdi. Onun saçlarını çektiler. Enç, beni itti, yere düştüm. Diğer vekili saçından sürüklediler. Gözleri dönmüş gibi hepimize saldırdılar. Zaten görüntülerde de bunları göreceksiniz.’

Öte yandan, göğsüne darbe alan HDP’li Pervin Buldan, önce Meclis revirine ardından da Ankara Güven Hastanesi’ne kaldırıldı. Konuyla ilgili açıklama yapan HDP’li milletvekilleri, AK Parti Antalya Milletvekili Gökçen Özdoğan Enç’in, Pervin Buldan’ın göğsüne vurduğunu belirttiler.

2126422576404

 

Bu Yazıda 0 Yorum Var

Yazıya Yorum Yap