Üreme Sağlığı İçin Kadınların Gen Haritası Çıkarılıyor

Bilim kadını Dr. Nilüfer Rahmioğlu, üreme sağlığında kişisel tedavilerdeki başarı oranını artırmak için kadın gen haritası çıkarıyor.

Oxford Üniversitesi Wellcome Fonu İnsan Genetiği Merkezi’nde üreme tıbbıyla ilgili çalışan Dr. Nilüfer Rahmioğlu, kadın sağlığıyla ilgili büyük bir araştırmaya imza attı. Dr. Nilüfer Rahmioğlu, Bahçeci Sağlık Grubu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Bahçeci ve Valencia ile Stanford üniversitelerinde Kadın Doğum ve Jinekoloji profesörü olan Dr. Carlos Simon başkanlığında KKTC’de düzenlenen Uluslararası Expermed Kongresi’nde konuştu.

Kısırlığa sahip olan kadınların % 50’sinde olduğu tahmin edilen endometriyoz, yani rahim iç zarının rahmin dışında olması hastalığıyla ilgili kadınların gen haritasını çıkaran Dr. Nilüfer Rahmioğlu,’Bu hastalığa sahip 10 bin kadın ile sağlıklı 10 bin kadının gen haritasını çıkarıyoruz. Genetik mutasyonları mercek altına alıyoruz ve genlerin hangi dokularda çalıştığının haritasını çıkarıyoruz. Bunları belirlersek, kişiye özel tüp bebek tedavilerinde büyük başarı sağlayacağız’ dedi.

752x395-turk-bilim-kadinindan-dev-arastirma-1493758889413

Bu Yazıda 0 Yorum Var

Yazıya Yorum Yap